2025 BIRŽELIS

2025 BIRŽELIS

Teisė į PVM atskaitą: ar mokesčių administratorius gali apriboti prekes įsigijusio apmokestinamojo asmens teisę į PVM atskaitą tuo atveju, kai prekių tiekėjas PVM į biudžetą nesumoka? 

Pagal Teisingumo Teismo suformuotą jurisprudenciją apmokestinamųjų asmenų teisė atskaityti iš PVM, kurį sumokėti jie turi pareigą, mokėtiną ar sumokėtą pirkimo PVM už jų įsigytas prekes ir paslaugas yra pagrindinis bendros PVM sistemos principas, įtvirtintas Sąjungos teisės aktuose. Šios teisės įgyvendinimas užtikrina ekonominės veiklos apmokestinimo neutralumą, taigi teisė į PVM atskaitą yra sudedamoji PVM sistemos dalis ir iš esmės negali būti ribojama.

Vis tik, praktikoje teisė į PVM atskaitą užtikrinama ne visada ir šįkart Vilniaus advokatų kontoros SPES advokatams ginant kliento teisę į PVM atskaitą teko pakovoti net kelerius metus trukusiame mokestiniame ginče.

Mokesčių administratorius kontoros kliento teisę į PVM atskaitą apribojo nusprendęs, kad tiek klientas, tiek prekių tiekėjas sukčiavo PVM srityje, kadangi prekių tiekėjas pardavimo PVM į biudžetą nesumokėjo, o įsigydamas prekes kontoros klientas šią riziką žinojo.

Išnagrinėjęs ginčą Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas išaiškino, kad:

  • klausimas, ar prekių tiekėjas sumokėjo už pardavimo sandorius į valstybės biudžetą mokėtiną PVM, neturi įtakos apmokestinamojo asmens teisei atskaityti sumokėtą pirkimo PVM;

  • jei apmokestinamasis asmuo tinkamai įvykdė savo deklaravimo prievoles PVM srityje, vien tinkamai deklaruoto PVM nesumokėjimas, neatsižvelgiant į tai, ar toks neveikimas buvo tyčinis, ar ne, negali būti laikomas PVM sukčiavimu;

  •  apmokestinamojo asmens teisė į PVM atskaitą gali būti apribota tik nustačius, kad jis pats sukčiavo PVM srityje, t.y. dalyvavo sandoryje, susijusiame su sukčiavimu PVM srityje, ir tą žinojo.

Džiaugiamės, kad ši precedentinė nutartis sustiprina mokesčių mokėtojų apsaugą ir nubrėžia aiškesnes ribas mokesčių administratoriaus veiksmų teisėtumui tikrinant PVM atskaitos pagrįstumą.